Poznaj zaskakujące właściwości nasion chia

Nie sposób nie zauważyć, że nasiona chia stały się ostatnio wyjątkowo popularne (https://www.bee.pl/9253-nasiona-chia). Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzują się one wszechstronnymi właściwościami. Możemy wykorzystać je również do wielu potraw. Ich atutem jest również neutralny smak oraz stosunkowo niska cena. Wysokiej jakości nasion poszukujmy przede wszystkim w sklepach z produktami ekologicznymi.

Z jakich właściwości słyną nasiona chia?

Nasiona chia są inaczej zwane nasionami szałwii hiszpańskiej. Znajdziemy je już niemal w każdym supermarkecie. Zaliczane są one do produktów z grupy superfoods. Nasiona te zawierają duże ilości tłuszczy oraz białka. Są to składniki niezwykle cenne w naszej codziennej diecie. Ich niezaprzeczalnym atutem jest wysoka zawartość cennych kwasów Omega-3. Zawierają także całkiem sporo dobroczynnych antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami. Znajdziemy w nich także magnez, cynk, fosfor, wapń czy żelazo. Dzięki zwartości tych wszystkich cennych składników możemy liczyć na właściwości antynowotworowe nasion chia. Nie sposób odmówić im również działania przeciwzapalnego, dzięki czemu okazują się przydatne w walce z wieloma schorzeniami rozwijającymi się na podłożu przewlekłego stanu zapalnego. Wreszcie, nasiona te okazują się niesamowicie przydatne w walce z cukrzycą i insulinoopornością. Nie sposób odmówić im także właściwości odchudzających. Dzięki temu przydają się osobom będącym na dietach.

Do czego wykorzystać nasiona chia?

Jak już wspomniano powyżej, nasiona chia nadają się do naprawdę wszechstronnego wykorzystania. Przede wszystkim możemy na ich bazie przygotować smakowity pudding. Do jego przygotowania możemy użyć zarówno mleka kokosowego jak i tradycyjnego. Nie ulega wątpliwości, że nasiona szałwii hiszpańskiej nadadzą się także jako dodatek do jogurtu czy muesli. Co więcej, nasiona szałwii hiszpańskiej z powodzeniem możemy dodać do sałatek. Są neutralne w smaku, dlatego możemy cieszyć się pełnią ich cennych właściwości bez obaw o to, że okażą się one niesmaczne. Jeżeli chcemy cieszyć się cennymi właściwościami, musimy zatroszczyć się o systematyczne spożywanie nasion chia. Jednorazowe spożycie nasion na niewiele się bowiem zda. Spożywanie nasion szałwii hiszpańskiej w nadmiarze również nie będzie wskazane. Pamiętajmy więc o tym, aby nie przesadzać z ich ilością. Nie spożywajmy więcej niż trzech łyżeczek nasion szałwii hiszpańskiej dziennie. W przeciwnym razie możemy narazić się na przykre skutki uboczne. 

Kwiat zdjęcie utworzone przez kroshka__nastya - pl.freepik.com