Czy warto jeść nasiona chipa?

Nasiona chia, inaczej nazywane są nasionami szałwii hiszpańskiej. Słyną z tego, że znajdziemy w nim bardzo ważne dla organizmu kwasy tłuszczowe omega-3, magnez, żelazo, wapń, jak również ile innych ważnych witamin oraz minerałów. Nasiona chia, zaliczane są do grupy żywności funkcjonalnej, która znana jest również jako superfoods. Tem właśnie typ żywności, ma naprawę bardzo ważny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. W związku z tym, co powinniśmy wiedzieć o nasionach chia? Jakie są ich właściwości?

Czo musimy wiedzieć na temat nasion chia?

Nasiona chia pochodzą z rośliny, jaką jest szałwia hiszpańska. Roślina ta jest jednoroczna i ma białe, bądź też fioletowe kwiaty. Spotkać ją można w Gwatemali oraz w Meksyku, a uprawiana była już w czasach prekolumbijskich. Jest ona doceniana, właśnie ze względu na cudowne oleiste nasiona, w których można spotkać wiele wartościowych składnikach tłuszczu. W nasionach chia, znajdziemy około 34 procent tłuszczu, 20 procent białka oraz 25 procent miałka pokarmowego.  Jest ona również bogata w kwas tłuszczowe omega-3, a ma ich nawet więcej niż łosoś. Do tego opiewają one w przeciwutleniacze, takie jak na przykład kwercetynę oraz flawonoidy. Jak również znajdziemy w nich magnez, żelazo, fosfor, wapń, cynk, żelazo, jak i witaminę B1 oraz witaminę E. W oleju z nasion chia znajdziemy około 20 procent kwasów omega-3, jak również 40 procent kwasów omega-6, co stanowi odpowiednią równowagę egzogennych kwasów tłuszczowych.

Nasiona chia i ich właściwości

Trzeba wspomnieć o tym, że nasiona chia mają naprawdę bardzo dobre właściwości dla całego ludzkiego organizmu. Kwasy tłuszczowe, jakie znajdują się w nasionach chia, odpowiadają za odpowiednią pracę układu krążenia. Dzięki nim jest znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca oraz miażdżycy. Nie można również zapominać o wszelkich witaminach, jakie bardzo dobrze wpływają na nasz cały system.

Jeżeli będziemy spożywać regularnie nasiona chia w umiarkowanej ilości, to wówczas możemy znacznie obniżyć poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, jak również mają one wpływ na rozwój naszego układu odpornościowego, a ponadto mają one dobroczynny wpływ na nasz narząd wzroku. Kolejną właściwością tych nasion, jest opóźnianie procesów starzenia się komórek, ponieważ znajdują się w nich antyoksydanty, a więc przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed pojawieniem nie wolnych rodników, które powodują, na przykład powstawanie nowotworów, czy też cukrzycy, w związku z tym warto spożywać je, ale z umiarem.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez kroshka__nastya - pl.freepik.com